Nazad!
Ukoliko imate problema sa izgledom nasih slova sa kvacicom, onda nemate instalisanu podrsku za takva slova. Na ovoj stranici mi ih, iz tog razloga i ne koristimo.

Odmah da navedemo, da danas postoji nekoliko razlicitih koncepata kompjuterskih sistema, koji se koriste privatno ili u poslovnom svijetu, lokalno ili prikljuceno na Internet. PC kompjuteri sa svojim Windowsima (i DOS) su svakako daleko najrasireniji, pa se ovdje i koncentrisemo na njih. Osim PC kompatibilnih sistema koristi se i Macintosh, a vrlo su rasireni i UNIX sistemi (pogotovo na univerzitetima i serverima).

Problem sa nasim slovima se jos vise usloznjava postojanoscu ovih razlicitih sistema, a i za same PC kompjutere ne postoji jedinstveno, univerzalno rjesenje. Problem je prisutan od samog pocetka razvoja kompjutera, ali se situacija postepeno poboljsavala i na putu je da se sa Unicod standardom problem u cijelosti rijesi.

Stvar se ranije rjesavala kako je ko znao i umio, razlicito za DOS, razlicito za Windows. Osim toga, tesko je bilo sve to usaglasiti sa operativnim sistemom, sa programima kao npr. za obradu teksta, pa sa stampacima itd. Ljudi su uglavnom morali na neki nacin doci do fontova koji imaju nasa slova pa ih onda instalirati i tako dalje. Sam operativni sistem (windows) nije bio u cjelosti usaglasen sa nasim setom znakova. Mi ovdje necemo opisivati taj raniji nacin rjesavanja problema sa nasim slovima, jer mislimo da je prevazidjen.
Oni koji imaju starije operativne sisteme (mislimo na PC) ili koriste druge platforme (UNIX, Mac) trebaju potraziti neki drugi izvor informacija. Mi cemo se drzati Windowsa 95, 98 i NT. Izvinjavamo se korisnicima drugih platformi i OS sto se ogranicavamo bas na ovakav tip problema.

Problem sa slovima sa kvacicom ne bi trebao imati niko u Bosni i Hercegovini, niko ko koristi Windows okolis i novije sisteme. Prirodan je osjecaj da u vlastitoj zemlji koristis vlastita slova. Problem je izrazeniji kod nasih sunarodnjaka u dijaspori. Oni, po pravilu imaju operativni sistem (Windows) na jeziku zemlje gdje borave, a takodje i tastatura je standarda doticne zemlje. Mnogi od njih, koji imaju Windows 95 ili 98, i ne znaju da su im nasa slova sa kvacicom na dohvat ruke i stoga je njima i namijenjeno ovo objasnjenje.

Zbog cega nastaje problem sa slovima sa kvacicom?

Radi pojednostavljenja, stvari objasnjavamo ovako: Prvobitno je ustanovljen 7-bitni (128 znakova) ASCII set znakova koji je ukljucivao samo slova koja ulaze u englesku abecedu. Kasnije je ovaj set dogradjen sa 8-bitnim setom znakova (Latin 1, 256 znakova, mnogi ga zovi isto ASCII) koji je ukljucivao i karakteristicna slova ostalih zapadnoevropskih jezika. Medjutim, sta sa slavenskim jezicima, a o cirilici ili kineskim znakovima da i ne govorimo?
Problem sa nasim slovima sa kvacicom je razlicito rjesavan, a postoji i nekoliko standarda (Latin 2 ili ISO 8859-2 , Windows 1250). Pojavom Windowsa 95 stvari se naglo poboljsavaju i lahko se moze izvrsiti doinstalacija kako bi se dobila nasa slova kako na ekranu, tako i na stampacu (nadamo se da niko vise ne koristi stare tipove stampaca pa jos i iz DOS-a). Najnoviji standard koji podrzava "sve moguce znakove", ukljucujuci i kineske, se zove Unicode. Ovaj standard rasporeda znakova je ukljucen u Windows NT 4.0 a takodje Microsoft Internet Explorer 4.0 i Netscape 4.0 ga podrzavaju. Ako imate stariju verziju nekog od ovih browsera zaista je vrijeme da nabavite novu, sto je vrlo lahko izvesti sada kada su ti programi besplatni i uvijek pristupacni na Internetu.

Danas su, na Internetu, aktuelna dva standarda sa nasim slovima. To su: Windows 1250 i  Latin 2 tj. ISO 8859-2. ISO standard je jedan u nizu medjunarodnih standarda koji imaju oznake ISO 8859-1 do ISO 8859-9. Ovim standardima su obuhvaceni jezici zapadne, srednje i istocne Evrope. Oznaka za nas je, dakle, ISO 8859-2 ili Latin 2, kako se jos zove. Ovaj standard za nasa slova je najrasireniji medju razlicitim sistemima, ukljucujuci i UNIX. Takodje fontovi koji se mogu naci na Internetu, a koji ukljucuju nasa slova su, najcesce Latin 2 standarda.

Zasto onda Windows 1250 standard, odnosno kodna tabela? Microsoft ima jednu osobinu da cesto daje svoja vlastita rjesenja i standarde, pa je tako i nastao njihov standard za slova centralnoevropskih jezika. Ovaj standard se nesto razlikuje od Latin 2 standarda, a da hendikep bude veci to se odrazava bas na nekim nasim slovima. Da je razlika kod nekih manje bitnih simbola, stvar bi bila podnosljivija. Ovako, moramo se sloziti sa cinjenicom da postoje dva standarda koji eto nemaju isti kod za neka od nasih slovo sa kvacicom.
Medjutim, monopol Microsofta koji ima zahvaljujuci rasirenosti Windows OS, cini da njihov standard ima sve veci znacaj kako za lokalnu primjenu na samom kompjuteru, tako i na Internetu. Mi ne mozemo zanemariti tu cinjenicu i zato i predlazemo rjesenje koje je Microsoft sam dao u svojim Windows 95 i 98 operativnim sistemima.
Sve sto vam je potrebno da bi ste imali nasa slova na svome kompjuteru, ukljucujuci fontove ali i rutine za tastaturu, imate u samom operativnom sistemu. Potrebno je samo izvrsiti doinstalaciju za tako nesto, sto se cini koristenjem instalacijskih filova sa CD-ROM-a odnosno hard-diska (ako imate ove filove kopirane na HDD).

Dakle, Microsoftov koncept (uz vidne nedostatke sto se tice univerzalnosti) daje kompletno rjesenje na jednom mjestu odnosno iz samog operativnog sistema. Osim toga, takvo rjesenje je bolje usaglaseno sa samim operativnim sistemom koji ga prihvata u potpunosti. Dalje, razni programi koje koristite pod windowsom lahko prepoznaju da imate instalisanu podrsku za centralnoevropske jezike i vrlo jednostavno se moze prelaziti sa, na primjer zapadnoevropskih slova na nasa, i obrnuto.

Idi na vrh stranice!


Copyright © 1999 Exebotic

Nazad!