Nazad!
U Windowsu 95/98 ili NT nije nikakav problem imati instalisanu podrsku za nasa slova (u stvari centralnoevropske znakove). NT ide i korak dalje sa svojim Unicode standardom. Takodje, nije nikakav problem, pored standarda tastature zemlje gdje boravite, imati i nas standard rasporeda slova. Kasnije po potrebi vrlo jednostavno mijenjate (shiftujete) izmjedju ta dva (ili vise) standarda tastature. Mozete, nasu tastaturu izabrati da bude primarna, a npr njemacka sekundarna, ili obrnuto. U BiH je, svakako, nasa tastatura glavna.

Da ne bude zabune, vi i dalje koristite jednu te istu fizicku tastaturu ali je raspored slova nesto drugaciji pri upotrebi razlicitih standarda tastature. Takodje, vas kompjuter koristi potpuno iste resurse kao i ranije, a uz to podrzava i nasa slova.
I jos jedna stvar, imati nasa slova ukljucena u set znakova kojima kompjuter manipulise i otipkati nase slovo sa kvacicom preko tastature, nije ista stvar. Vi mozete imati instalisanu podrsku za nasa slova (i npr vidjeti ih kad pronadjete neku nasu stranicu na Internetu), a da ih ipak ne mozete otkucati direktno preko tastature. Ovdje se radi o razlici rasporeda slova u tabeli kodova znakova (ASCII, Latin i sl), od rasporeda kodova koje ima tastatura. Medjutim, ne ulazimo u dublju analizu ovog problema. Radije se usmjeravamo na prakticne stvari.

Nasa slova cete imati ne samo kada surfate na Internetu, nego i u bilo kojim drugim programima, npr moci cete ih koristiti u vasem programu za obradu teksta (Word, WordPad ili slicno) ili programu za obracune (Excel) itd.

Stvari cemo objasnjavati koristeci englesku verziju windowsa, ali je sve uglavnom isto i u verzijama windowsa za druge jezike, samo je pojam preveden na taj jezik.

Instaliranje podrske za nasa slova.

Potrebno je da su vam pristupacni instalacioni filovi windowsa, bilo sa CD ili hard-diska.

Proces instalacije ide ovako:

  1. Kliknite na Start i birajte Settings/Control Panel   (znaci instalacije/kontrolni panel)
  2. U otvorenom prozoru Control Panel dvaput kliknite na Add/Remove Programs  (dodaj/obrisi program)
  3. Birajte tab Windows Setup (windows instalacije), a onda jednom kliknite na Multilanguage Support (multinacionalna podrska) i kliknite na dugme Details (detalji, informacije)
  4. Dosli ste u izborni dio Multilanguage Support. Izaberite Central European Language Support (centralno-evropska podrska), klikanjem u mali kvadratic ispred. Kliknite na dugme OK.
  5. Zatim kliknite na dugme OK u ruti na koju ste se vratili i proces instaliranja pocinje. Ako instaliranje vrsite sa sistemskog CD-ROMa potrebno je da ga ubacite ako to do sada niste ucinili. Moguce su razlicite varijante u ovom dijelu instaliranja. Ako kompjuter ne prepoznaje gdje se nalaze instalacioni filovi potrebno je da put trazenja (path) odredite sami sa Browse. Ovo se odnosi i ako instalacione filove imate na hard disku.
  6. Na kraju sistem sam vrsi restart, i prihvatite tu alternativu ako vam se ponudi.
  7. Nakon restartovanja vas kompjuter ima podrsku za nasa slova, tj fontove ali i jos neke rutine koje cine da se u razlicitima situacijam kod vas pojavi mogucnost izbora Central European. Medjutim, nasu tastaturu, koja je u stvari stari YU-standard, jos nemate.

Instaliranje tastature sa nasim slovima.

Sada je potrebno instalirati rutine koje ce omoguciti da nasa slova dobijete direktno preko tastature. Potrebno je, dakle, svakoj tipki dodijeliti odgovarajuci znakovni kod pa tako i kod za slova sa kvacicom. Pri tome, sustinski gledano, nije uopste bitno sta je proizvodjac tastature napisao na tipku. U Bosni je logicno da imate tastaturu sa vec oznacenim nasim slovima. Ako je nemate, nabavite je. Ali, za nase ljude u dijaspori stvar je nesto drugacija. Operativni sistem je najcesce na jeziku zemlje boravka, a i tastatura je odgovarajuceg standarda.
Iako postoji mogucnost prikopcavanja dvije tastature na jedan kompjuter, pa po potrebi mijenjati sa Switch izmedju njih, ipak ne preporucujemo takvo rjesenje. Jednostavnije je korisitti istu tastaturu koju vec imate, a softverski ce biti rijesen problem prelaska sa standarda tastature koji vec imate (i dalje cete imati) na nas standard.

Napominjemo da se nas standard tastature razlikuje od standarda zemlje gdje zivite u manjoj ili vecoj mjeri. Nas tip tastature je QWERTZ a postoji i QWERTY tip. Primjera radi, njemacka tastatura je QWERTZ-tipa a svedska je QWERTY-tipa. Razlika je u polozaju slova Z odnosno Y, koja zamjenjuju mjesta u ova dva tipa tastatura. Ako vi sada imate tastaturu tipa QWERTZ, onda cete i dalje imati slovo Z gdje i imate. Ako pak, imate QWERTY tip onda na mjesti Y imate Z kada koristite nas standard. Kada koristite standard koji sada imate stvar se, naravno ne mijenja, u odnosu na ono sto je oznaceno na samim tipkama. Nasa slova sa kvacicom su smjestena sa desne strane i zamjenjuju neka druga slova ili znakove koje vec imate. Napominjemo da se nas standard tastature moze razlikovati od onog koji vec imate i u jos nekim manje bitnim simbolima, ali su razlike neznatne i vi cete ih sami otkriti.

Proces instalacije ide ovako:

  1. Kliknite na Start i birajte Settings/Control Panel  (instalacije/kontrolni panel)
  2. U otvorenom prozoru Control Panel dvaput kliknite na ikonu Keyboard (tastatura)
  3. Birajte tab Language (jezik). Tu vidite jezik koji vasa tastatura sada podrzava.
  4. Da bi ste dodali rutine za nas standard kliknite na dugme Add... (dodaj)
  5. Dobili ste dijalog sa mogucim izborima jezika. Na zalost bosanski nema u listi, ali ne uzbudjujte se oko toga, jer u prvoj verziji windowsa 95 je bio samo slovenski a poslije su ukljuceni jos neki juznoslavenski jezici. Izaberite neki od juznoslavenskih jezika (jer svi mi koristimo stari YU-standard) i kliknite na dugme OK.
  6. Kao sto vidite izabrani jezik je u listi pored standardnog. Vi mozete, ako zelite, oznaciti nasu tastaturu kao standardnu, tako sto prvo markirate jezik a onda kliknete na dugme kojim se definise standard (u istom prozoru).
  7. Imate mogucnost prihvatiti predlozenu kombinaciju za brzi prelazak sa jednog na drugi standard tastature (Left Alt+Shift) ili Ctrl+Shift. Naime, kasnije kada npr. pisete neki tekst mozete brzo i jednostavno pritiskom na odgovarajuce tipke (sa dva prsta) mijenjati izmedju standarda tastature, zavisno koja slova zelite imati. Vrlo dobra i zgodna funkcija, a mi preporucujemo da markirate kombinaciju Ctrl+Shift jer se ove tipke nalaze u samom donjem lijevom uglu i lahko se mogu zapamtiti.
  8. Na kraju kliknite na dugme OK. Ako budete upozoreni da stavite instalacioni CD-ROM ucinite to.

Nakon ovoga imate mogucnost pisanja nasim slovima kada to zelite. Slova sa kvacicom dobijate u desnom dijelu tastature i lijevo od ENTER.

Dvije su mogucnosti za prelazak sa jednog na drugi tip tastature:

  • tako da istovremeno pritisnete kombinaciju na tastaturi koju ste izabrali u toku instaliranja ili kasnije u dijelu Properties, tj. Ctrl+Shift ili lijevi Alt+Shift.
  • tako da kliknete na malu ikonicu za jezik u blizini sata (obicno desni donji dio ekrana)

I da rezimiramo, prvo se instalise podrska za nasa slova kojom vas kompjuter zna prepoznati nasa slova kada, na primjer, pronadjete neku nasu stranicu na Internetu ili ako otvorite neki dokument koji ima tekst sa nasim slovima. Ali, da bi ste vi sami pisali tekst na nasem jeziku i koristili slova sa kvacicom trebate instalistati rutine za nas tip tastature. Nadamo se da cete obe stvari uspjesno obaviti.

Napominjemo da bihIT ovim putem samo daje potrebno uputstvo ali ne moze nikako biti odgovoran za greske do kojih moze doci pogresnom instalacijom.

Idi na vrh stranice!


Copyright © 1999 Exebotic

Nazad!